Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.
T300 - Urządzenia do upraw szklarniowych
Atomizerowy opryskiwacz - robot szklarniowy
Opis produktu
Przeznaczenie
Opryskiwacz T340 został zaprojektowany do wykonywania zabiegów ochrony uprawy pomidorów oraz ogórków w szklarniach wyposażonych w tory jezdne fi = 51,2 mm, oparte swym początkiem na betonowym chodniku. Opryskiwacz przeznaczony jest do stosowania stężonych cieczy fungicydów i insektycydów, w znacznie obniżonych dawkach i zużyciu cieczy roboczej na poziomie 60 litrów na hektar uprawy. Doskonałą wydajność i efektywność zabiegu uzyskujemy dzięki zastosowaniu głowic atomizacyjnych Turbair Electrafan w miejsce tradycyjnych rozpylaczy ciśnieniowych.
Budowa i zasada działania
W szkieletowej konstrukcji z profili kwasoodpornych umieszczony jest spalinowy silnik Honda z elektrycznym rozrusznikiem, przystosowany do spalania gazu propan-butan. Silnik napędza niskonapięciowy generator. Tak otrzymana energia elektryczna służy do zasilania trzech silników atomizerów, silnika jazdy, czterech silników pomp, siłownika obrotu masztu oraz elektronicznych układów zasilania, sterowania i programowania. Zbiornik cieczy roboczej o pojemności 65 litrów wykonany jest z cienkiej blachy kwasoodpornej. Silnik spalinowy zasilany jest z typowych butli o pojemności 5 kg LPG. Trzy robocze atomizery umieszczone są przestawnie na wysuwanym, obracanym automatycznie maszcie. Opryskiwacz umożliwia zaprogramowanie (poprzez przejazd pomiarowy) do czterech długości torów roboczych. Opryskiwacz jest zwarty, krótki i stosunkowo lekki, dlatego jest przestawiany z toru na tor przez przechylenie i jazdę na tylnych kołach i
kółkach stopy naciskowej. Po wstawieniu przedniej, napędzanej osi na rury i naciśnięciu jednego z czterech przycisków z przypisaną właściwą długością toru, opryskiwacz puszcza ciecz roboczą na atomizery, na odcinku jednego metra rozpędza się i jadąc z prędkością do 70 m/min zaczyna mierzyć przebytą drogę.
Na jeden metr przed końcem toru zwalnia zatrzymuje się w zaprogramowanym miejscu (lub działa bez krańcówki wg programu) obraca maszt przy odciętym dopływie cieczy, rozpoczyna powrotny, również roboczy przejazd. Przed wyjazdem na chodnik zwalnia, tracąc kontakt z rurami toru urządzenie się samo
zatrzymuje. Operator wyłącza przyciskiem lub pilotem napęd i dopływ cieczy do atomizerów a maszt zmienia swoje położenie na startowe. Przechylając stopą naciskową na siebie cały opryskiwacz przetaczamy go przednią osią na następny tor jazdy.
Podstawowymi zaletami OSzA 3 w stosunku do tradycyjnych opryskiwaczy jest:
- zasilanie gazem LPG wytwarzającym spaliny przyjazne dla roślin
- niewielkie zużycie cieczy roboczej niezakłócające mikroklimatu szklarni
- możliwość wykonywania zabiegu o każdej porze dnia nawet w pełnym słońcu
- dzięki bardzo drobnej wszędzie penetrującej kropli mniejsze zużycie środka czynnego
- oszczędność czasu obsługowego - jedno tankowanie na hektar
- automatyczna zmiana intensywności mieszania zależna od ilości cieczy w zbiorniku
Kompaktowe wymiary oraz niewielka masa znacząco ograniczają niszczenie torów jezdno-grzejnych a w połączeniu z nowatorskim systemem manewrowania ułatwiają pracę operatora.
Dane techniczne:
Długość / szerokość 900 / 700 mm Pojemność zbiornika oprysku 65 l
Wysokość transportowa 1700 mm Napięcie robocze 12V DC
Wysokość maksymalna 3000 mm Zakres prędkości 10 – 69 m/min
Masa własna 150 kg Pamięć długości torów 4 x 5 – 210 m
Rozstawa kół roboczych 450 - 650 mm Wielkość kropli oprysku (VMD) 70-80µm
Rodzaj paliwa LPG Wydajność pracy 0,25 ha/godz
Pojemność butli gazu 5 kg Zużycie paliwa (gazu) 0,6 kg/h
Wzór zastrzeżony w UPRP Nr P.398112
Parametry
Podstawowe | |
Wydajność pracy [ha/godz]: | 0,25 |
Pojemność zbiornika oprysku [ltr]: | 65 |
Zakres prędkości [m/min]: | 10 – 64 m/min |
Rodzaj paliwa: | LPG |
Pojemność butli [ltr]: | 5 |