K300 - Fertygacja

Dozownik do nawozów FERTIC

Dozownik do nawozów FERTIC

Producent: Łukomet
Model: K351
Opis produktu
Przeznaczenie
Dozownik FERTIL przeznaczony jest do fertygacji czyli wprowadzania (dozowania) całkowicie rozpuszczonych, doglebowych nawo­zów mineralnych do wody w trakcie nawadniania roślin. FERTIL opracowany został do współpracy z deszczownią szpulową, ale przeznaczony jest do pracy we wszystkich bez wyjątku systemach nawadniania upraw polowych -  wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podawanie nawozów w postaci roztworów wodnych, które są wchłaniane przez podziemne jak i nadziemne części roślin. Dzięki napędowi od wody wykorzystywanej do nawodnienia do swej pracy nie potrzebuje energii elektrycznej czy silnika spalinowego.
Budowa i zasada działania
Główny element dozownika FERTIL stanowi siłownik hydrostatyczny. Jest on zasilany wodą z tego samego rurociągu do którego wstrzykuje nawóz. Na jeden ruch siłownika pobierane jest z rurociągu 400ml czystej wody, jednocześnie wstrzykiwane jest do niego 200ml odpowiednio procentowego roztworu nawozu pobieranego przez siatkowy smok z zewnętrznego zbiornika o pojemności zazwyczaj kilkuset litrów. Jest to system odpadowy, który wydala wodę wykorzystaną do napędu siłownika, bezciśnieniowo poza układ dozownika. Szybkość dozowania nawozu jest wyświetlana na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym przepływomierza i można ją regulować ręcznie za pomocą pokrętła w zakresie od 0 do 450 l/h. Wbudowany w przepływomierz kalkulator umożliwia szybkie obliczenie i wyświetlenie dawki nawozowej dla różnych systemów i powierzchni nawadnianych. Kalkulator jest wyposażony w wewnętrzny akumulator oraz panel słoneczny co zapewnia bezobsługowe i pewne źródło zasilania. Części mające kontakt z nawozem są wyprodukowane ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Zakres ciśnienia roboczego od 4-12bar. Dozownik wyposażony jest w filtry wody zasilającej siłownik oraz filtr pobieranego roztworu nawozu. Całość mieści się na poręcznej ramie ułatwiającej transport i użytkowanie dozownika. 
Na stanowisko pracy deszczowni szpulowej zabieramy oprócz fertgatora FERTIL rozpuszczalny granulowany nawóz mineralny i minimum jeden zbiornik plastykowy o pojemności 600 lub 1000 l, w którym przygotowujemy roztwór. Zbiornik napełniamy  do połowy wodą, wsypujemy nawóz i korzystając z rurowego mieszadła wodnego dopełniamy zbiornik do całkowitego rozpuszczenia granul nawozu. W linię zasilania deszczowni wpinamy kolektor i łączymy jego wyjście i wejście z dozownikiem. Po pojawieniu się ciśnienia, tłokowa pompa dozownika pobiera roztwór nawozowy ze zbiornika i wtłacza go centralnie na wejście wody do deszczowni. Dawka roztworu po przejściu przez dyszę i wirnik turbiny, kilkuset metrowy wąż deszczowni i działko jest dostatecznie wymieszana w całej objętości dawki polewowej. Odpadową wodę wypływającą bezciśnieniowo z fertygatora w połowie możemy wykorzystać do przygotowania roztworu w drugim zbiorniku ale musimy się liczyć z koniecznością odprowadzania podobnej ilości wody na pole lub do ujęcia, ta woda nie miała styczności z nawozem - jest czysta.
Dane tachniczne
Wydajność dozowania roztworu nawozu: 0-450 l/h         Porcja jednostkowa roztworu nawozu  200 ml
Zrzut jednostkowy wody odpadowej 400 ml                    Ciśnienie robocze: 4-12 bar
Wymiary fertygatora: 0,40 x 0,34 x 0.34 m Masa10 kg   Kolektor HK89/3x1”    Masa    4 kg
Parametry
Podstawowe
Opis:Dozownik FERTIL przeznaczony jest do fertygacji czyli wprowadzania (dozowania) całkowicie rozpuszczonych, doglebowych nawo­zów mineralnych do wody w trakcie nawadniania roślin
Pliki
Pliki do pobrania:

Kontakt

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.