R200 - Sady

Belka wylewowa do nawadniania podkoronowego

Belka wylewowa do nawadniania podkoronowego

Manufacturer: Łukomet
Model: R240, wy
product Description
Przeznaczenie
Belka służy do nawadniania podkoronowego zwłaszcza w sadach gdzie jest stosunkowo duża rozstawa rzędów a gałęzie i owoce zwisają do samej ziemi. Belka wylewa wodę bezciśnieniowo w dwa rzędy drzew. Belka przeznaczona jest do współpracy z deszczownią szpulową o średnicy węża 50 – 110 mm. W wersji podstawowej jest doczepiana do standardowego wózka zraszacza deszczowni IRTEC. Na zamówienie może być wykonana do współpracy z dowolną deszczownią zapewniającą wymagane prędkości posuwu wózka.
 
Budowa i zasada działania.
Belka to stalowa rura na płozach lub montowana za pomocą szybkozłącza dźwigniowego na wózku zraszacza deszczowni IRTEC. Belka posiada zawiasowe końcówki połączone sztywnym wężem gumowym i zakończone nastawnymi łyżkami rozbryzgowymi.
Maszynę szpulową ustawiamy na skraju sadu, ciągnąc ciągnikiem za wózek – rozwijamy wąż, puszczamy wodę na deszczownię. Znając wydajność pompy - tak dobieramy prędkość zwijania węża aby pod drzewami pozostała planowana dawka wody.
Przykład: Deszczownia IRTEC 63/300 Qd- 30 m3/h; dla uzyskania dawki polewowej 30 mm
na szerokości 8 m należy nastawić prędkość zwijana v = 150 m/h. Po dwóch godzinach pracy deszczowni nawodnimy powierzchnię 0,24 ha dawką zapewniającą w Polskich warunkach komfort wodny na okres 10 dni bezdeszczowej pogody. Wykonując dziennie sześć cykli pracy – jedna maszyna obsłuży sad o powierzchni 14 ha. W przeliczeniu na 1 ha koszt inwestycji w maszynę szpulową z belką nie przekroczy 2000 zł. Norma światowa wykorzystania deszczowni szpulowej wynosi 22 / 24 a więc przy pełnej determinacji – rozwijanie również w środku nocy – taką maszyną można obrabiać ponad 20 ha.
 
Podstawową zaletą tego systemu (oprócz najniższej ceny jednostkowej) jest jego mobilność. W sadzie jest jedynie kilka hydrantów lub na środku studnia i kilka węży strażackich. Deszczownia jest przechowywana w obejściu: nie przeszkadza w koszeniu, pryskaniu, prześwietlaniu, zbiorach, nie jest narażona na niekorzystne warunki pogodowe, nie jest narażona na kradzieże, wandalizm, nieumyślne uszkodzenia. Nawadnianie belką jest bardzo zbliżone do naturalnego opadu ale nie moczy liści i owocu. Taki system jest praktycznie nie wrażliwy na jakość wody. Wadą jest większa pracochłonność w porównaniu z kropelkowym, mikrozraszaczowym czy zraszaczowym np. z przeciwprzymrozkowego. Bardzo duża intensywność opadu (duża ilość wody na małą powierzchnię w krótkim czasie) jest dużą wadą na pochyłym terenie i zlewnej glebie powodującą spływ erozyjny ale przy okazji nawadniania zatapiane są nory gryzoni i kretów.
parameters
Podstawowe
Opis:Belka służy do nawadniania podkoronowego zwłaszcza w sadach gdzie jest stosunkowo duża rozstawa rzędów a gałęzie i owoce zwisają do samej ziemi.
Files
Pliki do pobrania:

Kontakt

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.