SC80 - Łapacze kamieni

Łapacz kamieni

Łapacz kamieni

Producent: Łukomet
Model: SC80
Opis produktu

Przeznaczenie

Łapacz kamieni SC80-6” przeznaczony jest do wychwytywania dużych i małych zanieczyszczeń płynących rurociągiem wraz z ciekłym medium (gnojowica, ścieki bytowe, poferment, woda). Łapacz najczęściej jest instalowany na rurociągu ssącym pompy zabezpieczając ją przed uszkodzeniami powodowanymi przez ciała stałe. Łapacz zatrzymuje zanieczyszczenia, których ciężar objętościowy jest większy od ciężaru właściwego pompowanej cieczy. Łapacz zatrzymuje kamienie, gruz betonowy, elementy metalowe, szkło. Mała lub nawet żadna skuteczność zatrzymywania; drewna, plastików, szmat, całych pływających butelek, puszek po napojach.

Budowa i zasada działania

Łapacz to pionowy, walcowy zbiornik próżniowy wykonany ze stali kwasoodpornej lub zwykłej ocynkowanej ogniowo.  Po środku wysokości, stycznie do płaszcza zbiornika wspawana jest rura napływowa 6” z szybkozłączem. Pod samą górna pokrywą, promieniowo wspawany jest rura wylotowa 6” zakończona szybkozłączem. W dolnej dennicy wspawane jest gniazdo szybkozłącza 8” zamykane deklem z dźwigniowym systemem szybkozłącznym.

Do stycznego króćca środkowego łapacza dopinany jest szczelnie wąż ssący zanurzony drugim końcem  w przeznaczonym do pompowania medium, podobny wąż (możliwie jak najkrótszy) łączy króciec wylotowy łapacza z króćcem ssącym pompy

Ręczna membranowa lub mechaniczna łopatkowa pompa próżniowa zainstalowana na pompie ciągnikowej, lub praca głównej pompy samozasysającej, wypompowując powietrze z całego układu, stwarza podciśnienie co skutkuje zawodnieniem węża ssącego, zbiornika łapacza, rury łączącej łapacz z króćcem ssącym pompy, wnętrza pompy głównej. W tym momencie; jeżeli jest to pompa samozasysająca to rozpoczyna się proces pompowania a jeżeli pompa główna nie jest samozasysającą i była zawodniona pompką próżniową to możemy już ją odciąć zaworkiem i uruchomić pompę główną - rozpocząć pompowanie. Napływająca z dużą prędkością ciecz z zanieczyszczeniami trafiając do wielokrotnie większego przekroju zbiornika i to stycznie do jego ściany wytraca prędkość; zanieczyszczenia , których ciężar właściwy jest większy o wody zostają odwirowane i opadają grawitacyjnie na dno znajdując spokojne miejsce w dennicy. Oczyszczona ciecz górnym króćcem zasysana jest przez pompę główną i pod ciśnieniem tłoczona zgodnie z zaplanowanym obiegiem technologicznym. Po zakończonym cyklu pracy dekiel 8” należy odpiąć i wygarnąć nagromadzone w dennicy zanieczyszczenia.

Łapacz kamieni produkowany jest na indywidualne zamówienie po uwzględnieniu wymaganych przepustowości i preferowanych

króćców przyłączeniowych.

Dane techniczne

Wymiary       700 x 700 x 900  mm

Średnica walczaka             550 mm

Masa pustego łapacza            85 kg

Przyłącza  HK159 Ż                6”

Przepustowość    1000 - 2000 l/min

Maksymalne podciśnienie - 0,7 bar

Maksymalne ciśnienie         + 5 bar

Parametry
Podstawowe
Przepustowość [l/min]:1000-2000
Masa [kg]:85
Przyłącze:HK159Ż
Pliki
Pliki do pobrania:

Kontakt

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.